آشنایی با رشته الکتروتکنیک(برق صنعتی)

مقدمه

بقاء و حیات توسعه پایدار اقتصادی هر جامعه ای به میزان مولفه های انرژی آن کشور بستگی دارد بطوری که شروع و ادامه فعالیت هر واحد صنعتی ، تولیدی ، خدماتی و اقتصادی بدون استفاده از این انرژی میسر نیست . دانشجویان این رشته در طی دوران تحصیل با مبانی برق ، اصول اندازه گیری الکتریکی، سیم کشی ساختمان، برق صنعتی، ماشین های الکتریکی Ac وDC، مدارهای الکتریکی ، طراحی و ساخت ترانسفورماتور ، سیم پیچی انواع موتورهای التریکی ، تعمیر لوازم برق خانگی و ... آشنا می شوند.

 

برق صنعتي در پيشرفت علم نقش ارزنده اي را ايفا مي كند و علاوه بر نقش كليدي در فضاپيماها و هدايت موشک ها وهواپيما، به صورت بخش اصلي و مهمي از فرآيندهاي صنعتي و توليدي نيز درآمده است. به كمك اين علم مي توان به عملكرد بهينه سيستمهاي پويا، بهبود كيفيت و ارزانتر شدن فرآورده ها، گسترش ميزان توليد، ماشيني كردن بسياري از عمليات تكراري و خسته كننده دستي و نظاير آن دست يافت. هدف سيستم كنترل عبارت است از كنترل خروجي ها به روش معين به كمك وروديها از طريق اجزاي سيستم كنترل كه مي تواند شامل اجزاي الكتريكي، مكانيك و شيميايي به تناسب نوع سيستم كنترل باشد.

   

 الکتروتکنیک در ایران

از آنجا که در هر جامعه برای پیشرفت همه جانبه نیاز به نیروهای متخصص و کارآمد می باشد لذا با توجه به نیاز روز افزون به این افراد هر کشوری تمهیداتی را در سیستم آموزش خود می اندیشند. ر جامعه امروز ، ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه باید در بازار رقابت جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد لذا پرورش نیرو های زبده در زمینه صنعت بسیار مهم است.

طبق نظر كارشناسان و متخصصان انرژي در كشور، با توجه به نياز فزاينده به انرژي در جهان كنوني و همچنين نرخ رشد انرژي الكتريكي در كشور، سالانه بايد حدود 1500 مگاوات به ظرفيت توليد كشور افزوده شود كه اين مهم نياز به احداث نيروگاههاي جديد و همچنين فارغ التحصيلان متخصص برق و قدرت دارد. 

 

سرفصل دروس کاردانی پیوسته الکتروتکنیک

 شما می توانید جهت دانلود سرفصل مربوطه به فرمت PDF بر روی تصویر زیر کلیک نمایید:

 

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
دانشکده مهارت و کارآفرینی (واحد برادران)
اصفهان - بلوار کشاورز -شهرک امیریه -خیابان هفتم – دانشکده مهارت و کارآفرینی - کد پستی 8174949719
تلفن تماس: 03137810006 فاکس: 03137802727
حق نشر متعلق به دانشکده مهارت و کارآفرینی اصفهان (خوراسگان)1400-1387
SAMA
Skill and Entrepreneurship
Faculty
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch